پـــــــرونده ویــــــــــژه

جنگ‌های هیبریدی

نویسنده:
حمله به استراتژی دشمن؛ این جمله را سان تزو، نگارنده‌ی كتاب هنر جنگ یا هنر رزم آورده است؛ به نظر او ویران‌كننده‌ترین حمله، حمله به استراتژی دشمن است. كتاب سان تزو، سال‌هاست كه در دانشكده‌های نظامی و علوم استراتژیك و نظامی و امنیتی و عملیاتی تدریس می‌شود....
حمله به استراتژی دشمن؛ این جمله را سان تزو، نگارنده‌ی كتاب هنر جنگ یا هنر رزم آورده است؛ به نظر او ویران‌كننده‌ترین حمله، حمله به استراتژی دشمن است. كتاب سان تزو، سال‌هاست كه در دانشكده‌های نظامی و علوم استراتژیك و نظامی و امنیتی و عملیاتی تدریس می‌شود.
جنگ‌ها همیشه و در همه حال، در شرف تغییر شكل و استراتژی و هدف و رویكرد هستند. به همین دلیل هم هست كه یك هوشیاری همیشگی در مقابل دشمن، جزء بایدهای یك نظام مستقل و دارای دشمنان بسیار است. در واقع اصلی‌ترین ویژگی یك جنگ موفق علیه دشمن را، به روایت سان تزو، سرعت عمل و هوشیاری و اطلاعات كامل باید دانست و به تعبیر امروزی، یك خلاقیت همیشگی و یك نوآوری بدون وقفه.
وقتی‌كه حزب‌الله لبنان حماسه‌ی جنگ 33 روزه‌ علیه رژیم صهیونیستی را خلق كرد، همه به سمت‌وسوی استراتژی این نیرو و تشكیلات نیمه‌نظامی ـ‌ عقیدتی گرایش پیدا كردند و متوجه شدند این نیرو از مدلی از جنگ‌های نوین به نام مدل تركیبی یا مدل هیبریدی استفاده می‌كند. همین مدل بود كه حالا در ناتو و دیگر ارتش‌های جهان، به‌صورت آشكار و پنهان در حال واكاوی و تدریس و اجرایی شدن است.
جنگ‌های هیبریدی را جنگ‌های تركیبی تعریف كرده‌اند كه استراتژی و رویكرد مشخصی ندارد و همین مسئله نیروهای دشمن را سردرگم می‌كند. به همین دلیل در مقابل این جنگ‌ها، باید استراتژی‌های غیركلاسیك و كاملا متغیر و منعطف را به كاربرد....ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code