منت پذیری آری منت گذاری خیر

نویسنده: شاكر واثقی
بچه‌ها با یکی از کارگردانان فیلم اولی کشورمان، که فیلمی دفاع‌مقدسی هم ساخته است، صحبت کرده‌اند...
#منت#دفاع_مقدس#کارگردان#آسیب

بچه‌ها با یکی از کارگردانان فیلم اولی کشورمان، که فیلمی دفاع‌مقدسی هم ساخته است، صحبت کرده‌اند. در جایی اشاره کرده که تحصیلکرده‌ی سینما از سوئد است و می‌توانسته در غرب، یک جور دیگر کار کند؛ اما چون اعتقاد قلبی داشته است، وارد این حوزه شده.
قصد نیت خوانی ندارم؛ شاید قصد این بنده‌ی خدا فقط این بوده که ایمان و اعتقاد قلبی خودش به این حوزه را نشان بدهد. اما گاه دیده می‌شود که برخی فعالان حوزه‌ی دفاع‌مقدس در بخش فرهنگ و سینما و...، یک جورهای منت سر شهدا و این حوزه می‌گذارند. انگار که این حوزه صغیر است و آقابالاسر ندارد و حالا این گروه، لطف کرده و از کار و زندگی‌شان زده‌اند و به این حوزه، مرحمت داشته‌اند.
مسئله‌ی اول این است که آقابالاسر حوزه‌ی مقاومت و دفاع‌مقدس، در ابتدا خداوند متعال و سپس شهدا هستند. اگر این رفقا چنین نگاهی دارند، که مشکل دیدگاهی آن‌هاست. باید که نظرگاه خودشان را عوض کنند. این حوزه، حوزه‌ای است متعلق به کسانی که به این نگاه و سبک زندگی باور داشته و آن را در زندگی‌شان اجرایی می‌کنند. سن و سال و سابقه‌ی جنگیدن و حضور در جایی و...، برای کسی در این حوزه اعتبار ذاتی و همیشگی ایجاد می‌کند. در واقع فعالان این حوزه باید مثل ورزشکاران حرفه‌ای، هر روز وفاداری و حرفه‌ای‌گری خودشان را اثبات کنند و باید منت‌پذیر این باشند که در این حوزه دارند کار می‌کنند. مثلا می‌خواستند جای دیگر بروند و کار دیگری بکنند که چه بشود؟ ته تهش می‌شود این که یکی مثل امیر نادری می‌شدند؛ استعداد سینمای ایران که به امید درخشش در هالیوود و سینمای غرب، راهی اروپا و غرب شد و حالا، داریم سرنوشتش را می‌بینیم.
این، افتخار ما و برادران و خواهرانی است که دارند در حوزه‌دفاع‌مقدس کار می‌کنند. کوچک‌ترین فکری دال بر این که منتی هست بر سر شهدا و خداوند متعال، یعنی هیچ و یعنی رسیدن به پایان راه. این از این.
مسئله‌ی بعدی این است که سینمای دفاع‌مقدس، جای حرفه‌ای‌ترین‌هاست. متأسفانه برخی دوستان و برادران و خواهران فعال، دارند به گونه‌ای کار می‌کنند که انگار جای دیگر راهشان نداده‌اند و سر از این حوزه در آورده‌اند. داستان‌های ضعیف، فیلم‌های نخ‌نما شده و ضعیف و....، بخش‌هایی از آثار چنین نگاهی هستند.
کار در حوزه‌ی دفاع‌مقدس، یک تکلیف معطوف به نتیجه است؛ نه یک تفریح فرهنگی و هنری. کسانی که چنین فکر می‌کنند، بهتر است که لطف کرده و بروند و در جای دیگری که می‌توانسته‌اند، بدرخشند!
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code